stronymarcina

Optymalizacja na pierwszym miejscu
Ochrona danych

Chyba każde przedsiębiorstwo posiada swoje bazy danych. Większość firm najważniejsze informacje przechowuje w postaci cyfrowej, co jest znakiem naszych czasów. Warto postarać się o to, żeby te informacje były odpowiednio posegregowane oraz przede wszystkim bezpieczne.

Ewentualne wycieki lub utarta danych może okazać się dla nas i dla naszej firmy bardzo niekorzystna. W niektórych sytuacjach może się to wiązać nawet z problemami natury prawnej (na przykład złamanie ustawy o ochronie danych osobowych klientów firmy). W dzisiejszych czasach dane można, oczywiście, odpowiednio zabezpieczyć.

Przede wszystkim, nie powinno się ich przechowywać tylko w jednym miejscu, czyli na dysku jednego komputera. Nawet najlepszy sprzęt jest przecież zawodny i zawsze może ulec uszkodzeniu albo też ktoś może go zwyczajnie ukraść. Dane dobrze jest więc przechowywać w co najmniej dwóch miejscach.

Jednym z nich może być zewnętrzny serwer, z którego będziemy korzystali na przykład w oparciu o usługę chmury obliczeniowej. Warto postarać się o zatrudnienie w firmie specjalisty od informatyki, który będzie, między innymi, zajmował się dbaniem o zgormadzone informacje. Jeśli nasze przedsiębiorstwo jest niewielkie i nie posiada środków na stworzenie dodatkowego etatu, to można pomyśleć o zatrudnieniu zewnętrznego specjalisty, który zajmie się omawianym zagadnieniem.

Często można usłyszeć, że w naszych czasach największą wartość mają informacje. Jest w tym sporo prawdy i dlatego trzeba dbać o zgromadzone przez naszą firmę bazy danych.