stronymarcina

Optymalizacja na pierwszym miejscu
Jaki balkonik inwalidzki?

Balkonik inwalidzki to urządzenie, które wspiera nie tylko starsze osoby zmagające się z poważnymi zaburzeniami narządu ruchu. Z pomocy balkoniku często muszą korzystać także osoby po różnego rodzaju kontuzjach i operacjach, które nie są po prostu w stanie poruszać się samodzielnie. Dotyczy to również tych osób, które na nowo muszą nauczyć się chodzenia – za sprawą balkoniku znacznie łatwiej będzie nam utrzymać równowagę i na nowo rozpocząć samodzielne poruszanie się.

W związku z tym, warto wiedzieć, jakie są balkoniki rehabilitacyjne i który będzie dla nas najlepszy. Balkoniki to bowiem rozwiązanie nie tylko dla seniorów, ale również dla wszystkich osób, które cierpią na zaburzenia ruchu kończyn dolnych, które powstały w wyniku różnego rodzaju chorób czy wypadków, korzystając wtedy z balkonik dla niepełnosprawnych. Trzeba przy tym pamiętać, że poruszanie się przy pomocy balkoniku możliwe jest tylko wtedy, gdy pacjent ma dwie sprawne ręce.

Jeśli natomiast chodzi o same balkoniki to można wyróżnić:

  • balkonik ambona,
  • balkonik do chodzenia,
  • balkonik trójkołowy,
  • balkonik kroczący.

Urządzenia te różnią się między sobą nie tylko budową, lecz również zastosowaniem i przeznaczone są dla innych osób, dlatego też powinniśmy wiedzieć, na który balkonik inwalidzki warto postawić w naszej sytuacji. Wiele zależy od tego, z jakim schorzeniem się konkretnie zmagamy i czy jesteśmy aktywni, czy też raczej pacjent nie jest już w stanie się za bardzo poruszać.

Wybieramy odpowiedni balkonik inwalidzki

Balkoniki do chodzenia to chyba jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które wspiera nas przede wszystkim w codziennym funkcjonowaniu. Balkonik kroczący to z kolei opcja przede wszystkim dla tych osób, które mają problem ze staniem, lecz są w stanie poruszać się stosunkowo sprawnie z podpórką. Alternatywą jest balkonik trójkołowy, polecany osobom aktywnym, gdyż świetnie sprawdza się on na niezbyt różnych nawierzchniach.

Jest jeszcze balkonik ambona, który pomaga przede wszystkim w pionizacji – wysokość takiej podpórki można spokojnie regulować, a co za tym idzie odpowiednio dopasować do wzrostu pacjenta. Wybór odpowiedniego balkoniku zależy oczywiście od naszych potrzeb i oczekiwań, dlatego też warto się rozeznać w tym temacie – tym bardziej, że balkonik inwalidzki nie kosztuje wcale dużo, a może okazać się dla niezbędną pomocą nawet w codziennym funkcjonowaniu.